Report z jazdy CCM 450 GP

...je deň pred návštevou cestovateľskej akcie a ja sina obede listujem čo je nové  vo svetemotoriek. Zrazu vidím príspevok Sadílka z CCM450.cz, ako je možné sizahovoriť jazdu na spomínanej akcii. Slovo dalo slovo a ja sa ako jedenz prvých ocitám za rajdami tejto zaujímavej motorky.

So Sadílkom sa stretáme na Česko-Slovenských hraniciach.Debatujeme, a vysvetľuje mi o čom táto motorka je.

 

Komponenty a technika

Ako už mám zvykom, kvalitu spracovania si obzerám ako prvúa zamýšľam sa nad jednotlivými konštrukčnými riešeniami.  Táto motorka je vlastne ,,angličák“s nemeckým motorom a talianskym podvozkom. Nemecký motor je použitýz modelu G450X, resp. v Bavorských závodoch bol navrhnutý, ale vyrábasa o niečo východnejšie. Priznám sa, počul som o ňom už všeličo, aledo tejto motorky ho štandardne dávajú so zníženým výkonom 29,5kW. Takževýsledkom je síce znížený výkon, ale zvýšená životnosť a interval výmenyoleja na 8000km.

Taliansky podvozok je od výrobcu Marchozzi so 265mm/Ф45mmUSD vidlicami Marzocci a 265mm Marcocci Tractive zadnou jednotkou. Veľkouvýhodou je, že už pri objednávke je možné si zahovoriť  tuhosť podľa vašej hmotnosti. Mnou testovanýkúsok mal tlmiče nastavené na 95kg.

Kolesá, stredy a výplet sú orazené značkou CCM. Osobnesi myslím, že ich v rámci kooperácie kupujú od inej značky, teda okremstredových nábojov, ktoré si vyrábajú. Napr. taká moja XT660z Ténéré má výpletyz tenších drôtov ako táto o 70kg ľahšia motorka.

K podvozku je dobré pripomenúť i kvalitné spracovanieokulárov z Al zliatin, ktoré Roman mal navyše v peknej eloxovanejčervenej farbe.

Rám je tiež z dielne CCM a je vidieť opäť spracovaniena top úrovni. Nielen spracovanie, ale i riešenie je výborné. Za zmienkuurčite stojí praktické riešenie umiestnenia primárneho kolieska. Ten je takmer v jednejosi s osou otáčania kyvnej vidlice. I tu je vidieť spoluprácas BMW, keďže model G450X disponoval týmto riešením, a tak istoi motocykle Husqarna v časoch, keď BMW bolo ich majiteľom. Výhoda jev malom previse reťaze, jej menšiemu namáhaniu, a tým i lepšejživotnosti. Nevýhodou je iba v prípade výmene reťazovej sady vzhľadom nazlý prístup a nutnosti rozoberania zadnej kyvky.

Ergonómia a kapotáž

Posed síce pôsobí ostro endurácky, avšak predsa je tu lenpoznať zmiernenie kvôli turistike. Sedlo je síce úzke, ale jemne tvarovanéa príjemne mäkké. Nedá sa to síce porovnávať s väčšími turistamiv kategórií ,,Adventure“, avšak nie je to ani tvrdá enduro lavica.Kompromis však už nezaznamenávam u polohy stupačiek, kde so svojou výškousom mal dosť skrčené nohy (193cm).  Nadlhé sedenie to rozhodne nevyzerá, ale koniec koncov na toto motorka ani niejei robená. Čo sa mi naopak veľmi pozdávalo bola kapotáž a ochrana jazdca.Predná časť je pekne široká, a tak jazdca celkom slušne chráni. Prednýštít je dodávaný podľa úrovne motocykla. U turistickej S verzie jeplexi polohovateľné a svoju prácu si poctivo odvádza.

Prístrojový panel, ktorý je umiestený v kapotáži pekne dopĺňatvar motocykla. Keďže motorka nedisponuje žiadnymi zbytočnosťami zo sveta elektroniky,tak tu nájdeme iba klasické kontrolky. Display nám takisto nebude nič viacukazovať. Iba rýchlosť a 3 tripy v ponuke. Tu by som ja osobne naturistiku prijal i otáčkomer, pretože mi tu chýbala informácia otáčoknajmä pri vyšších rýchlostiach. Nebolo by to na škodu, vedieť koľko točím na najvyššomstupni pri cestovnej 110tke. Malo by to výhodu, pretože hneď viem ako trápimmotor a okrem polohy mojej pravačky, by som tak mohol sledovaťi informáciu na budíku.

Rovnako ako palubovka sú riešené ovládače na rajdoch. Opäťnájdete iba to čo je potrebné a rozmiestnenie ovládačov je rovnaké ako smezvyknutí. Keď som pri tých rajdoch, tak tie sú klasicky 28mm, príjemne širokéa rovné. Na konci sú sériovo dodávané chrániče páčok vyrobenéz plastu. Na mňa pôsobili zvláštne a rozhodne by som ich vymenil za chráničes výstuhou. Avšak toto je iba môj názor a odolnosť chráničov somnašťastie nemusel overovať.

Ku ergonómií a ovládaniu patria i páčky, na ľavosa spojková páčka ovláda ľahkým chodom pomocou lanka a na pravej straneklasicky hydraulická predná brzda. Radička rýchlostí by mohla byť o niečodlhšia a možno málinko inak tvarovaná. Jazda v teréne si takvyžadovala málinko iné rozloženie nôh pri ovládaní.  Je to síce detail, ktorý mňa prekvapil, alerýchlo som si naň zvykol a i vďaka mojej výške som si našiel tú svojupolohu.

Ako sa na tom jazdí?

Skvele...tak by znela krátka odpoveď. Mnou testovaný kúsokbol doplnený navyše cca o 25kg batožiny na zadnom sedadle. Bola to skvelápríležitosť overiť motocykel ako sa správa pri turistike. Hmotnosť  motocykla 125kg+20l nádrž + 25kg batožiny jestále hlboko menšia ako Ténéré, a z toho dôvodu som sa cítil ako nabicykli.

Správanie motocykla je veľmi príjemné bez ucukanej ostrejodozvy alebo niečoho podobného. Podvozok si tu pracuje na výbornú, veľké kolesás ešte väčšími zdvihmi pracujú geniálne. Necítim žiadnu húpavosť, alepekne plynulú jazdu, ktorá filtruje nerovnosti vozovky. Hlbšie potápaniepochopiteľne je poznať až pri prudkom brzdení pred zákrutou. Pri jazde na cestesom mal iba problém s chýbajúcim otáčkomerom a častejším hľadanímšiesteho prevodového stupňa.

Avšak táto motorka nie je o asfalte, ale o troškušpinavšom druhu cestovania. Po krátkom vození sa na asfalte sme zamierili dolesa. Bola to kombinácia lúky, lesnej cesty a lesného úzkeho chodníka.Limitom tu boli iba cestné sériové pneumatiky, ktoré ma znervózňovali namokrých úsekoch. Ako bude vidno i na zostrihu z cesty, jazda nebolažiadna časovka, ale naopak, typická Adventure jazda s občasným kochaním. Mojimnázorom je, že jazdec ďaleko od domova nejde na 100% svojich možnostía ide tak nejako opatrnejšie, než je zvyknutý doma za ,,komínom“.  V teréne všetko funguje na tomto strojitak ako má. Motor, prevodovka, tlmiče sú naozaj skvelo vyladenéa prakticky som tu nemal vôbec žiadne výhrady. To, že tento stroj tonaozaj s offroadom myslí vážne je jeho celková koncepcia. Nie sú tupotrebné žiadne padacie rámy, pretože falošná ,,nádrž“ je z odolnéhoplastu. Vzduchový filter sa nachádza takmer v jej najvyššej časti, čozabezpečuje naozaj, ale naozaj vysokú brodivosť.  Nádrž, ale tento raz tá ,,pravá“ sa nachádzav podsedlovej časti motorky. Veko nádrže je síce na zadu, tesne zasedadlom, čo má za následok menej pohodlné tankovanie. Hold je to daň zavýborné rozloženie hmotnosti. Čo sa mne osobne nepáčilo, bol predný blatník.Nie však zo stránky designu, ale funkčnosti. Po prejdenej trase bol chladičcelkom znečistený, čo v porovnaní s Ténéré sa nekonalo. Tu by sommožno skúsil upraviť si predný blatník, alebo pred dlhšou cestou riadneotestoval chladiacu sústavu motocykla.

Detaily ktoré potešia:

I keď je CCM-ko malou značkou, poteší v základe drobnosťami, ktoré nemajú ani väčšiekoncerny. Napr. ku kľúčom je krásna kožená kľúčenka s logom CCMa ukrytým USB kde je komplet servisný manuál! Ďalej taštičkas univerzálnym skrutkovačom a bitmi potrebnými na základné servisnéúkony. Značka k motorke ponúka i široký rozsah doplnkovej výbavypočnúc prídavnými svetlami a končiac batožinou. Človek si taknakonfiguruje presne to čo potrebuje. Mňa osobne i tak najviac potešilamožnosť  naladiť si podvozok užz výroby.

Čo by som na motorke zmenil?

Na záver napíšem, iba to čo by som zmenil. Pozitívnehohodnotenia bolo dosť, a to čo sa mi páčilo som napísal vo vyššíchriadkoch. Pre mňa, vyššieho jazdca, by som urobil zopár drobnostís radičkou a vyššími rajdami. Osobne by som tam prijal iný štít, nie že by plexi nefungovalo, ale štítz kompozitu by som tam videl po stránke designu radšej. Pokračoval by somdrobnosťou ako sú pevnejšie chrániče rúk a sklápateľné spätné zrkadlá.Poslednou vecou by bolo nutné riešiť umiestnenie mapy, keďže ja elektronickúnavigáciu nepoužívam. Tu by som videl fintu v magnetických samolepkách nafalošnú ,,nádrž“. Po týchto všetkých drobných úpravách by sa z tejtomotorky stal takmer dokonalý Adventurista.

Pre koho je motocykel určený?

Je pravdou, že CCM450 je motocykel s jednoznačnýmzameraním, ktorý na trhu jednoducho chýbal. Jeho nevýhodou je menšia kubatúra,ktorá u väčšiny ľudí spôsobuje váhanie. Avšak, je to daň za cenu nízkejhmotnosti a v konečnom dôsledku ,,iba“ 450 maximálne vyhovuje. Budúcimajiteľ musí vedieť, na čo motocykel bude používať. Nedá sa s tým závodiťna ceste ani pohodlne voziť po diaľnici, či jazdiť vo dvojici dlhé trasy. Dá sas tým robiť naozaj vážna turistika sólo jazdca do krajín, kde offroad nieje ilegálnou záležitosťou a väčšina medzimestských ciest je nespevnenéhocharakteru. Tu oceníte offroadové vlastnosti motocykla skombinovanés turistickými génmi.

Čo na to konkurencia?

Tento motocykel svojím príchodom na trh zaslepil ,,dieru“ natrhu. Doteraz sa žiadnemu inému výrobcovi nepodarilo urobiť konkurenčný model.Na um mi prichádzajú endurá z koncernu KTM, a to 690 Enduro Ra Husqvarna 701 Enduro, či tohtoročná novinka AJP PR7. Avšak KTMa Husqvarna majú menšie nádrže, žiadnu ochranu pred vetrom, vyššiuspotrebu a hlavne hmotnosť. Je pravdou, že majú nižšiu cenu, avšaknakonfigurovať  rally kit tiež stojínemalé peniaze. Novinka od AJP PR7 už ten kit má, avšak jej cena je neznáma.Budúci zákazník si bude musieť rozmyslieť, čo od motocykla chce, pretože skĺbiťnízku hmotnosť a výkon je obtiažne. V tomto CCM450 jednoznačnevyhráva a so svojimi 125kg najmenej obmedzuje jazdu v teréne.


Galéria


Komentáre