KTM Festival Bělá pod Bezdězem 2016

Tak ako je zvykom už niekoľko rokov sa i tento rok v Bělej pod Bezďezem uskutočnil festival motocyklov KTM. Tento rok som bol premiérovo jeho účasťou i ja.

Známy areál Motorland je preslávený svojou jedinečnosťou. Na svoje si tu prídu všetky kategórie motoršportu. Tento rok si KTM pripravila na test svoje novinky, ale i niekoľko motocyklov zo svojej stálej ponuky. Prvoradé boli novinky v podobe Duke 690/R, SuperDuke 1290/GT a ako bonus som si doprial 1190 Adventure R, Freeride E-XC, Freeride 350.

                                                          

Duke 690 R

Rozdiely oproti klasickej verzii vidíte už na prvý pohľad. Hlavným prvkom okrem inej grafiky kapotáže je typicky ,,R“ orange rám, ktorý KTM dáva na svoje R-kové modely. Ďalej je tomu prispôsobená ergonómia, iné stupačky, podvozok, priesvitné veko filtra a nakoniec športový výfuk z dielne Akrapovič.

Duke R sme prevetrali na okruhu, za ktorý si mimochodom organizátor zaslúži pochvalu, pretože ho poskladali na mieru tomuto motocyklu. Celý okruh spočíval v troch rovinkách, jednom prudkom vracáku, tiahlymi zákrutami a dvomi prekážkami, ktorým sa bolo nutné vyhnúť.

Už po štarte dal o sebe vedieť pán Akrapovič, teda po tom, ako sa rozsvietili budíky a všetko zapípalo ako malo. Hneď po rozbehu som si musel svoje dlhé nohy zalomiť ešte viac dozadu než u ,,hladkého“ Duka.


Prvé kolo bolo spoznávanie a v podstate sme ho s Petrom prešli spoločne. Šťastím bolo i upozornenie kolegu z CMN ,,levý vracák klouže“. Takže, po prvom otestovaní ,,klouzavého“ vracáku som si dal naň v ďalších kolách pozor a radšej nepokúšal pani šťastenu.

Priznám sa, motorka je silno návyková a musel som sa krotiť, aby som nepodľahol jej funfactoru a podozrivému sebavedomiu, ktoré som po niekoľkých kolách s ňou získal. Po 20 minútach  som zazrel pána s práporom a paráda skončila. Spomínaných 20 minút je málo, ale malý Duke R mi dal riadne zabrať. Vlastne dal zabrať všetkým, ktorí ho trošku prevetrali na okruhu.

 

Výhody Duke R vs. Duke

-športovejší posed s kvalitnejšími komponentami

-koncovka výfuku Akrapovič, vyššie zdvihy pérovania

-nevýhodou je pochopiteľne vyššia cena

 

1190 Adventure R..

Novinka to síce nie je, ale už nejeden piatok mi táto motorka nedala spať. Na výstavách som ju niekoľko krát  sedlal, ale jazdil prvý krát až teraz.

Motor o 1190 kubíkov ukončený, ako inak, Akrapovičom. Čo iné si jazdec môže priať a už po štarte bolo jasné, akým tónom bude hudba hrať. Znova ďalšia návyková záležitosť so 150koňmi na zadnom kole. Test spočíval v 45min jazde v tandeme so SuperDuke 1290, na ktorom si to užíval pre zmenu Peter.

Z mojej strany boli opäť obavy pre moju výšku, ale nie pri jazde na asfalte, kde ergonómia bola výborná, ale jazdou v stupačkách. Tu, pochopiteľne, by som si musel rajdy posunúť vyššie a dopredu. Dokonca viac dopredu, než som zvyknutý, a pre turistiku dal určite iný štít.

Po 45min jazde, pri ktorej som vyskúšal všetky typy ciest musím uznať, i keď nerád, že tá elektronika tu má svoje opodstatnenie. Motorka obsahuje niekoľko jazdných režimov, pričom ja som jazdil na Šport a Street. Režim Street bol oveľa prívetivejší na pohyb pravým zápästím, avšak kto má v rukách cit, tak režim Šport na ceste prepínať nebude.


V krátkosti by som Adventure R zhodnotil takto:

Klady: motor, ovládateľnosť, prepojenie jazdec/ motorka,

Zápory: ochrana pred vetrom, na danú kategóriu prebytok výkonu, ovládanie smeroviek

Freeride E-XC

Na začiatok musím znova pochváliť za postavenú trať. Niežeby som sa prikláňal neobjektívne ku KTM, ale z tohto som bol naozaj nadšený. Trať nebola ani enduro, ani trial, proste freeride.

Na elektrickom motocykle sedím po prvý krát, síce sa teším, ale mám i obavy, pretože hneď ma čaká ostrý test na trati. Aby toho nebolo málo, omylom sa dostávam na ťažšiu červenú trať, ktorú jednoducho musím prejsť.

Posed a ovládanie je na E-XC  iné v podobe bŕzd. Ľavá ruka ovláda zadnú brzdu a pravá prednú brzdu. Na čo si treba zvyknúť je prázdny priestor pred nohami. Žiadna radička, žiadna zadná brzda. Je to nezvyk, ale chce to iba trochu času a zafixovať si to do hlavy, pretože v krízovkách šliapete a mačkáte ,,do prázdna“.

Čo musím pochváliť je jemnosť ,,plynu“. Ja som ho mal podľa slov organizátora na 3 stupni, čo je vraj najlepší. Priznám sa, neprepínal som nič a celú jazdu som absolvoval na 3 stupni. Obavy zo zlej dávkovateľnosti výkonu som pochopiteľne mal, ale po pár kolách to šlo bezproblémovo. Dokonca som skúšal i to čo sa v endure nemá - ostať stáť v kopci. Opäť žiaden problém a jemným pohybom pravého zápästia som sa krásne odtiaľ dostal.

Celá jazda trvala  20 minút a opäť nesklamala, pretože som ju skončil s kŕčmi v rukách, prepoteným trikom a jedným pádom.


Freeride 350

Po malej prestávke z jazdy na E-XC presadám rovno na prvotnú 4t 350tku. Obzerám motocykel a hľadám čo mi na ňom vadí a čo nie. Zamýšľam sa nad dvojitou koncovkou výfuku, ktorá sa mi zdá zbytočná a ihneď by som ju nahradil jednotnou.

Sadám a idem jazdiť. Znova je nutné sa preorientovať na ,,normálny“ motocykel. Po pár metroch hádžem za hlavu zvyk z E-XC a zvykám si na 350tku.  Keďže Freeride nie je o rýchlom endure, ale o technike, tak má krátke prevody. Na 1tke môžete na záhradke jahody okopávať, na dvojke môžete venčiť svojho maznáčika a trojka sa podobá i pohybu. Celá trať sa dala prejsť na 2-3prevodovom stupni. Dokonca i najstrmšie výjazdy s miernym spojkovaním som zvládol na 2jke. Mojich testovacích 20 minút som si už užíval. E-XC model mi ukázal, ako to mám jazdiť, a tak mi 350tka ukázala, že to šlo i rýchlejšie. Samozrejme ku koncu s pribúdajúcou únavou to položím v najstrmšom výjazde, kde sa opäť overila výhoda malej hmotnosti, a tak nebol problém vyliezť spod motorky a ísť ďalej.

Porovnanie E-XC vs. 350ccm:

-elektrika je výborná na naučenie, s minimom offroadových skúseností

-4t 350tka si už vyžaduje nejaké tie skúsenosti a rozhodne je vhodnejšia pre tých, ktorý už s endurom niečo zažili

-dovolil by som si povedať, že elektrika je po čase pre skúsenejšieho jazdca nudnejšia. Iba pridávate výkon a brzdíte. To sa s 350tkou nedeje a viac ju musíte ovládať klasicky -ako každú inú motorku

- v poslednom rade spomeniem 2t 250ccm, ktorý som síce netestoval, ale zo slov kolegov, jednoznačne pre naozaj skúsených

                                                                 

To je z môjho skromného amatérskeho pohľadu všetko. Do Bělej sa určite v budúcnosti rád vrátim a budem sa tešiť na ďalšie novinky, ktoré si pripraví KTM o rok. Čo mi tento festival dal, bolo potvrdenie slov jedného Dakarského jazdca: ,,Jízda na motocyklu je souhra všech svalů.“ To potvrdilo testované športové náčinie, a ja som tak deň ukončil riadne unavený.

                                                            


GALÉRIA

Fotografie pre KTM vytvorili:

David M. Bodlák, Jakub Koudelka, Jan Stárek, Peter Dužek

Komentáre